Neden Vpn?

VPN Nedir?

Sanal Özel Ağ (VPN) Internette gizliliğinizi ve mahremiyetinizi koruyan bir şifreleme aracıdır. Verilerinizi korumak ya da internette anonim bir şekilde gezinmek, sizin için önemliyse VPN iyi bir tercih olacaktır.VPN kullanımı çok basit bir gizlilik programıdır ve günlük internet deneyiminizi artıracak bir çok özellik sağlar.

VPN Ne Yapar?

Internet bağlantınızı güvenli hale getirir ve IP adresinizin kontrolünü size vererek alttaki sıraladıklarımızı sağlar:

  • Online kimliğinizi ve verilerinizi korur.
  • İstenmeyen pazarlama içeriklerini bloklar.
  • Halka açık Wi-Fi bağlantı noktalarında güvenliğinizi sağlar.
  • Online Oyunlarınızı hızlandırır.
  • Sanal bir Güvenlik Duvarı sağlar.
  • Yolculuklarınızda da evinizdeki aynı Internet Servislerinin kullanılmasına olanak tanır.
  • Şirketinizi Siber Suçlardan korur.

VPN Nasıl Çalışır?

Öncelikle VPN günlük web kullanımı için güvenli bir ortam yaratır. Internete gezinti yapmadan önce, vpn bağlantınızı başlatmanız geremektedir. Bu sayede tüm verileriniz (epostalar, mesajlaşmalar, veri transferleri, online bankacılık işlemleri, ve diğer tüm internet trafiği) şifrelenmiş bir tünel içinden geçer. Tüm 3. partiler buna Internet Servis Sağlayıcınız da dahil, trafiğinizi artık kesinlikle göremez.

Mobil Uygulamalar

Günümüzde mobil cihazlarımızı yanımızda heryere götürüyoruz. Evden işe, işten eve, kahve içmeye ve diğer günlük gezintilerimizde heryere, peki bizim için en özel ve kişisel olan veriler ne kadar güvende? Wireless verilerinizi korumak için VPN kullanmak sizi ve verilerinizi gizlice izlemeye çalışan kişilerden saklamak için en iyi yöntemdir. IpVanish mobil uygulamaları ile kişisel emailleriniz, mesajlarınız, internet gezintileriniz ve mobil bankacılık işlemleriniz en yuüksek güvenliğe sahip olur.

VPN ve IP Adresi

Vpn, IP (İnternet Protokol) adresinizin kontrolünü size verir. İnternete bağlanan her kullanıcı ya da cihaza, IP Adresi olarak bilinen kimlik saptama numarası verilir. Bu numarayı, sizin fiziksel lokasyonunuzu, ISP'nizi ve bağlantı tipinizi tespit etmeye izin veren imzanız gibi düşünebilirsiniz. Webte gezinirken, dosya yüklerken/gönderirken, mail atarken, chat'leşirken vd. tüm işlemlerinizi gerçekleştirirken izlenirsiniz ve IP adresinize göre kayıt altına alınırsınız.

IPVanish, size üçüncü şahısların kesinlikle saldıramayacağı ya da arkasındaki kullanıcıyı belirleyemeyeceği anonim bir IP adresi verir.IP adresinizi dünyadaki en hızlı Tier-1 Network'ündeki VPN Sunucularından seçim yaparak siz kontrol edersiniz Ekstra güvenlik katmanı olarak IPVanish, paylaşımlı IP adreslerine sahiptir, yani 1 IP, 20 kişi tarafından (kendi hızınızı ve güvenliğinizi etkilemeden) kullanılabilmektedir. Bu genelde gözden kaçan bir faydadır. Paylaşımlı IP adresleri sayesinde, nette tek bir kişinin kim olduğunun belirlenmesi imkansıza yakındır.

Online Oyunlarınızı Hızlandırır

IPVanish Servisi online oyun oynama hızınızı artırarak size rekabetçi bir avantaj sağlar. Oyun bağlantılarını hızlandırabiliyoruz çünkü routing ve transit sistemlerimiz servis sağlayıcılarının kullandıklarından daha hızlı. Ayrıca ISP'lerin yaptığı şekilde daraltma (throttle) yapmıyoruz. Çünkü en fazla faydayı elde etmek için ulaşmak istediğiniz sunucuya en yakın noktaya değil, size en yakın noktada bulunan sunucuya bağlanmayı tercih etmek isteyeceğinizden routing'imizde mümkün olduğunca fazla kalmak isteyeceksiniz.

VPN ve İstenmeyen Pazarlama

Online arama yaparken muhtemelen dikkat etmişsinizdir, arama kutusuna girdiğiniz kelimelere göre reklamlar çıkmaya başlar ve internetteki gezintileriniz boyunca sizi takip eder. Arama motorları, her aramanızı size hedef bazlı reklamlar göstermek için izler ve bu veriyi IP adresinizle beraber kullanır.

Aramalarınız IP adresinizle ilişkilendirildiğinden, sadece online gizliliğniz riske atılmaz ayrıca offline gizliliğiniz de risk altına girer. Arama motorları kişisel aramalarınızı ve lokasyon verilerinizi reklam verenlerle paylaşır, buna en kişisel ve utandırıcı aramalarınız da dahil. VPN gerçek ip adresinizi ve lokasyonunuzu arama motorlarından saklar ve sadece sizin seçtiğiniz ip adresini onlara gösterir. Bu online aramalarınızı gizli kılar çünkü arama motorlarının ne bilmesi gerektiğini kısıtlamış olursunuz.

VPN ve Wi-Fi

Özellikle halka açık Wi-Fi (kablosuz bağlantı) noktalarına erişirken VPN kullanmak çok önemlidir. Hava limanlarında ya da yerel kahvecinizde halka açık kablosuz internet hotspot'a bağlandığınızda, verileriniz o alandaki neredeyse herkes tarafından izlenebilir ve elde edilebilir.

Siber suçlular korunmasız Wi-Fi kullanıclarından hassas verilerini hızlıca çalabilecek programlar kullanırlar. Bu da kablosuz bağlantı noktalarını veri ve kimlik hırsızlığı merkezine çevirmektedir. VPN ile bağlandığınızda, tüm verileriniz şifreli bir tünelden geçerek ve yetkisiz üçüncü şahısların verileriniz görmesi imkasız hale gelir.

VPN Sanal bir Güvenlik Duvarı olarak VPN

Kişisel bilgisayarlara yapılan saldırılar direk IP adresleri hedeflenerek yapılır. Ancak VPN kullandığınızda, vpn sanal bir güvenlik duvarı (firewall) görevi görür çünkü gerçek ip adresiniz, sizin kendi seçtiğiniz ip adresi arkasında gizlenir.

VPN ve Seyahat

Seyahat ediyorken VPN kullanmak çok kritiktir. çünkü internet erişiminiz belli yerleri gezerken limitlenmiş olabilir. Örneğin, evinizde belli bir medya servisi için ödeme yapan bir müşteri olabilirsiniz, fakat bu servisi verimli kullanamıyor olabilirsiniz, çünkü ülkelerin internet hizmetleri değişiklik gösterir, hız limitleri koyabilir. IPVanish, istediğiniz ülkenin ip'sini seçebileceğiniz dünya Çapında Tier-1 VPN sunuculara sahiptir. bu sayede nerede olursanız olun evinizin komforunu yaşayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken VPN client 'ınızı açıp, ip adresine sahip olmak istediğiniz şehir ya da ülkeye çift tıklamak, tarayıcınızı refresh etmek ve hızlı ve güvenli bağlantının tadını çıkarmak.

IPVanish ayrıca istediğiniz sıklıkta IP adresleri arasında değişiklik yapmanıza imkan verir, bu sayede Amerika'dan İngiltere'ye, İngiltere'den, japonya'ya, Japonya'dan Fransa'ya geçiş yapabilir ve bu geçişleri herhangi bir limit olmadan dakikalar içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Otellerin internet bağlantılarını kullanırken vpn kullanmak oldukça kritiktir. Oteldeyken kablosuz bağlantıdan girmek yerine, kablolu bağlantı kullandığınızda kendinizi güvende hissedebilirsiniz belki, ama bunu yeniden düşünün. Hacker'lar otel ağını kullanan herhangi birinin bilgisayarına kötü amaçlı (malware) programlar yükleyerek otellerin kablolu bağlantılarını ele geçirebilmektedir.

VPN e Şirketiniz

Kişisel bilgisayarlara yapılan saldırılar direk IP adresileri hedeflenerek yapılır. Ancak VPN kullandığınızda, vpn sanal bir güvenlik duvarı (firewall) görevi görür çünkü gerçek ip adresiniz sizin kendi seçtiğiniz ip adresi arkasında gizlenir.

IPVanish kullanarak, günlük işlerini yürütürken (borçları ödemek, alışveriş yapmak, iş arkadaşlarıyla, çalışanlarla ve müşterilerle konuşmak) tüm verileriniz şifrelemiş ve kaynağı belli olmayan kişiler tarafından kullanılmaz hale getirilmiş olur.

IPVanish Mobil Uygulamari IPVanish VPN